ΠΑΜΕ ΣΧΟΛΕΙΟ-ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ

Κανόνες Επαναλειτουργίας Σχολικής Μονάδας

Μετά από απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του Νηπιαγωγείου Σταυρού, δημιουργήθηκαν δυο τμήματα πρωινά  με καθημερινή φοίτηση όλων των παιδιών (ώρα προσέλευσης: 8:15-8:30 και ώρα αποχώρησης 13:00).
Συστήνουμε την εφαρμογή των κανόνων του ΕΟΔΥ για τα Νηπιαγωγεία
σύμφωνα με την οποία :

1. Κανένας δεν εισέρχεται στην αίθουσα διδασκαλίας παρά μόνο ο μαθητής και ο εκπαιδευτικός
  2. Γίνεται χρήση αντισηπτικού διαλύματος μετά την ταχτοποίηση των πραγμάτων του μαθητή.
  3. Συχνό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι τουλάχιστον τρεις φορές κατά την διάρκεια του προγράμματος.
  4. Χρήση απολυμαντικού όταν ο μαθητής αλλάζει δραστηριότητα ή χρήση αντικειμένου μέσα στην τάξη .
  5. Διαλείμματα με τήρηση κανόνων.
  6. Διατήρηση της απόστασης 1,5 μέτρα ανά μαθητή.
  7. Αποφυγή συγκέντρωσης στις εισόδους και διατήρηση απόστασης μεταξύ των γονέων κατά τις ώρες προσέλευσης και αποχώρησης των μαθητών.
  8. Συστήνεται κάθε μαθητής να έχει μαζί του χαρτομάντηλα για την φροντίδα της ατομικής του υγιεινής πέραν όλων όσων θα παρέχουμε ως σχολείο δηλ. αντισηπτικά διαλύματα, χαρτιά μιας χρήσης, σαπούνια κλπ.
  9. Απαγορεύεται η κοινή χρήση σκευών και αντικειμένων.
  10. Οι αίθουσες και το πρόγραμμα διδασκαλίας θα έχουν συγκεκριμένη διαμόρφωση έτσι ώστε να εξυπηρετείται η ασφάλεια της υγείας των μαθητών και των εκπαιδευτικών.
  11. ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΤΟΥ ΕΟΔΥ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΡΘΡΟ.